خانم عینکی

دنیا رو با عینکمون می‌بینیم.

دنیا رو با عینکمون می‌بینیم.

خوشا پر کشیدن..

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۷ ثبت شده است

یادداشتی منتشر شده برای نشریه دانشجویی بیان/ شماره چهاردهم


به عبارت «کرسی‌های آزاداندیشی» می‌اندیشم که شاید رهبری بیشتر از هر مسئول دیگری به آن تأکید کرده‌اند. مگر «آزاداندیشی» و «آزادی بیان» جز برای آشنایی و آگاهی از نظرات متفاوت و انتخاب بهترین‌شان است؟ مگر جز این است که هر گاه پاسخ‌ها یکسان باشد، پاسخ درست پنهان باقی می‌ماند؟ به راستی دعوت به تحدی قرآن برای چه بود؟ کسی می‌داند ماجرای مباهله چه هنگام و برای چه روی داد؟ از مناظره‌های امامان شیعه با دانشمندان سایر فرقه‌ها و عقاید، حتی مادی‌گرایان، کسی اطلاعی دارد؟ سوالی ذهنم را پریشان کرده است؛ مگر وقتی آیینی، باوری، فکری «حق» باشد نیازی برای پنهان نگه‌داشتن زوایای آن و مسکوت کردن مخالفان آن عقیده و فکر احساس می‌شود؟ به‌راستی، چگونه می‌توان نظرات خود را با «بستن دهان‌ها و گوش‌ها» غالب کرد و غالب خواند؟ با اندیشه‌ی این زبان‌های بسته چه می‌توان کرد؟ این گوش‌هایی که موانعی برای شنیدن، آگاه شدن و انتخاب کردن دارند، تفکرشان را که امری ذاتی است چه می‌کنند؟ و من بیشتر از همه به «تحدی» قرآن فکر می‌کنم. «اگر می‌توانی، سخنی بهتر از سخن من بگو» و می‌بینی که همه عاجز می‌شوند از رقابت و حقیقت با آزادی دادن به عقاید دیگر پیروز می‌گردد! اگر قرآن دستور به قطع زبان مخالفانش، چه در زمان قدرت و چه غیر آن زمان می‌داد، می‌توانستیم بپذیریم که حق است و سخنی از جانب خداست؟ مگر چه نقصی دارد که نگران سخنان مخالفینش است؟ می‌خواهد چه را پنهان کند؟

چند وقت پیش دوباره خبر ممنوع‌التصویری و ممنوع‌المنبری فرد دیگری را شنیدیم که بیشتر موجب دلهره و نگرانی‌مان شد. با این مقدمه می‌خواستم بخشی از دغدغه‌های فکری خود را بازگویی کنم. دغدغه‌هایی از زبان دانشجویی که اقرار به مسلمانی کرده و نگران حکومت اسلامی است و نمی‌تواند این رفتارهای دوگانه و غیراسلامی را بپذیرد. رفتارهایی که خود موجب پریشانی بیشتر افکار می‌شود؛ علی‌الخصوص که حتی با سخنان رهبری نیز هم‌خوانی ندارد. 

این اتفاق بهانه‌ای شد تا پریشانی فکری خود و دوستانم را بیان کنم؛ دانشجویانی که مستقل از احزاب هستند و نگران حکومت اسلامی و ایران‌اند. دانشجویانی که در تلاش‌اند برای عدالت اجتماعی و اعتلای ایران. دانشجویانی که جز عطش حقیقت‌جویی هیچ ندارند و اکنون بیشتر از پیش دچار بهت و حیرت شده‌اند.

من مسلمان شده‌ام با پیروی از آیه‌ی «فبشرالعباد، الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه». وقتی نظرات خودمان را پس از شنیدن سخنان رهبری، دیگر -لااقل به طور عمومی- بازگویی نمی‌کنیم و سخن ایشان را فصل‌الخطاب مسائل می‌دانیم و یا اعتقاد به آزادی اندیشه و بیان داریم که حریت لازمه‌ی انسانیت است، وقتی که در تلاشیم چهره‌ی واقعی از اسلام، این آیین زیبا، رونمایی شود، وقتی که تاریخ مطالعه کرده‌ایم و حدیث خوانده‌ایم و قرآن ازبر کرده‌ایم و بارها متذکر تفاوت رفتار برخی از صاحبان فرمان با قرآن و اصول انقلاب و رهبری به دوستانمان شده‌ایم، جز از سر علاقه به «حق» و «انسانیت» نیست.  اکنون ما نیز –هر چند به وعده‌ی حتمی پیروزی حزب‌الله معتقدیم- در دوراهی ناامیدی و امید مانده‌ایم و پرسشی دیگر که «تکلیف ما چیست؟» ذهنمان را به خود مشغول کرده است، هرچند آسودگی خود را عدم می‌دانیم و هیچ‌گاه از تلاش کناره‌گیری نخواهیم کرد، اما آرزوی قلبی‌مان گسترش عدالت اجتماعی و آگاهی در ایران و دنیا و توفیق دیدن این اتفاق است.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ شهریور ۹۷ ، ۱۰:۴۹
الهه نوراللهی

محبوب من سلام. 

نازنینم، امشب آرزو کردم که کاش تو، من بودی تا بدون واسطه درک می‌کردی که چقدر دوستت دارم. دوست دارم داد بزنم، با بلندین صدای ممکن، و بگویم "دوستت دارم" تا مگر کمی بتوانم حق شدت علاقه را ادا کرده و بتوانم به تو عمق و شدتش را نشان بدهم. 

زیبارو، به داشته‌هایت می‌اندیشم که باعث شده‌اند اینگونه فریفته و شیفته‌ی تو بشوم و تو چه نداری؟!

تجلی انسان کامل زندگی‌ام، آزادمردِ رویای من، کودکانه دوست دارم بغلت کنم و تو نیز مرا به خود بفشاری و در بغل خودت مچاله‌ام کنی، و کودکانه‌تر دوست دارم چهره‌ی زیبایت را ببوسم و شاهد چشمان بسته‌ات موقع بوسه بشوم. 

عزیزِ من، کاش می‌شد تو، من بودی تا بتوانی شدت علاقه و محبتم نسبت به خودت را ببینی! دوستت دارم، خیلی بیشتر از خیلی. ❤

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ شهریور ۹۷ ، ۲۰:۴۷
الهه نوراللهی

بدین ترتیب علوم پایه تموم شد. >D:<

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ شهریور ۹۷ ، ۱۵:۱۵
الهه نوراللهی
بارها نوشتم و نتوانستم تکمیل کنم، نوشتم و پاک کردم، خواستم بنویسم و زشت پنداشتم، ..
ولی اگر قرار بر عاشقی باشد، قرار بر رابطه باشد، قرار بر دلبستگی باشد، قرار بر زندگی باشد، چهره و پول و موقعیت اجتماعی نباید معیار قرار بگیرند. چه بسا پیشنهادها و موقعیت‌هایی که «به ظاهر» عالی‌اند و هر یک بهتر از دیگری، اما آن‌چیزی را که تو در جستن آن هستی، ندارند! و چقدر تعهد و وفاداری نسبت به «ساختن احساس» دشوار می‌باشد وقتی جز ظواهر بنیان و پایه‌ای ندارند. وقتی احساسات بیشتر تمایلات نفسانی‌اند تا خواست‌های عاطفی و عارفانه..
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ شهریور ۹۷ ، ۱۶:۴۲
الهه نوراللهی